2023 yazında hem Avrupa hem de Milletler Ligi şampiyonu olarak tarihi bir başarıya imza atan Türkiye kadın voleybol takımı, 2024 Paris Olimpiyatları öncesinde katıldığı 2024 Milletler Ligi’nin ilk etabına mağlubiyetle başladı.
Antalya’nın ev sahipliğinde oynanan eleme maçlarında Japonya ile karşılaşan Filenin Sultanları rakibi karşısında 2-0 geriye düştüğü maçta 2-2’lik eşitliği sağlasa da altın sette 15-11 kaybederek sahadan 3-2’lik yenilgiyle ayrıldı.
Resmi maçlardaki son yenilgisini 28 Haziran 2023 tarihinde Bangkok’ta oynanan Milletler Ligi mücadelesinde yine Japonya’ya karşı 3-2’lik skorla yaşayan Filenin Sultanları, devam eden süreçte Milletler Ligi, CEV Avrupa Şampiyonası ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları Elemeleri’nde oynadığı 22 maçta yenilgi yüzü görmemişti.